Xapartments - site specific

Apartments je divadelný formát významného nemeckého divadelného režiséra Matthiasa Lilienthala (1959), v rámci ktorého sa predstavenia odohrávajú priamo v súkromných bytoch. Formát, s ktorým Lilienthal pracuje od r. 2002, prinesol v septembri 2013 do Košíc Goethe inštitút pri príležitosti roka Európskeho hlavného mesta kultúry. Kurátorkami X Apartments Košice sú Katrin Moll and Johanna Höhmann. Od 26. - 29. septembra 2013 mali diváci možnosť navštíviť 

14 predstavení vytvorených špecificky pre X Apartments Košice umelcami z Nemecka, Veľkej Británie, Libanonu, Austrálie, Poľska, Rakúska a Slovenska. Predstavenia sa budú konať pozdĺž dvoch divadelných trás v dvoch mestských častiach:Košice - Šaca a Staré mesto. Formát X Apartments umožňuje divákom a tvorcom preskúmať málo známe a málo dostupné miesta a ich dejiny a príbehy. Umožňuje tak zaostriť na rôzne historické, sociologické a politické aspekty mesta a sprostredkovať estetický a etnografický prieskum im inak uzatvorených priestorov. 

Premiéra:

Premiéra X Apartments 26.9.2013 o 17.00.

Organizátor: Goethe-Institut & Matthias Lilienthal

S podporou: Tabačka Kulturfabrik

Partner: Cinefil o.z.

Kurátorky X Apartments Košice: Katrin Moll & Johanna Höhmann

Dejiny X Apartments:

Formát X Apartments vznikol v r. 2002 v rámci festivalu Divadlo sveta (Theater der Welt), ktorého umeleckým riaditeľom bol Matthias Lilienthal. Lilienthalovým zámerom bolo odkrývať a sprístupniť rôzne životné priestory, ktoré sa nachádzajú v našom bezprostrednom okolí a ktoré sú zároveň dôverné a cudzie. Prvá produkcia X Apartments sa zamerala na dejiny a komunity niekoľkých štvrtí v oblasti Porúria, ako napr. Duisburg-Marxlohe. Od svojho prvého uvedenia sa formát X Apartments ďalej vyvíjal v rôznych mestách Nemecka ako aj v mnohých svetových metropolách (napr. Johannesburg, São Paulo, Varšava, Istanbul) a získal si značné medzinárodné renomé. V r. 2013 sa produkcie X Apartments uskutočnia v dvoch mestách - v Beirute (máj 2013) a v Košiciach (september 2013). Goethe inštitút uvádza X Apartments v Košiciach pri príležitosti roka Európskeho hlavného mesta kultúry.